Witaj rączko
WITAJ RĄCZKO
Scenariusz zajęć na lekcję francuskiego dla dzieci między 2,5 a 3,5 rokiem życia (zajęcia całościowo prowadzone są w języku obcym-przetłumaczone na język polski na rzecz konkursu).
Zajęcia trwają 30 min
Metody:
Słowna
Oglądowa: pokazywanie
Czynna: wspólna zabawa
Cele ogólne: Przyswojenie sobie słowa RĘKA w różnych kontekstach
-stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów
-tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność rozumienia i powtarzania nowych wyrazów
-organizowanie warunków do rozwijania pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi;
-kształcenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-Zna nowe słowo RĘKA
-rozumie nowe słowo
-rozumie polecenia nauczyciela;
-potrafi skupić uwagę na wykonywanym zadaniu;
-jest aktywne podczas zajęć;
-rozwija , pamięć i logiczne myślenie
Materiały: wielka pacynka ręki z oczkami, uśmiechem, włoskami zrobiona własnoręcznie z płóciennej rękawicy robotniczej, magnetofon, tekturowe talerze, ciastolina ,pisaki dla dzieci, papier do gniecenia, duża kartka z brystolu,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Nauczyciel zaczyna śpiewać piosenkę i pokazuje gestami, dzieci włączają się do zabawy, a rodzice pomagają śpiewać nauczycielowi
1. Piosenka na powitanie otwierająca lekcję (3 min)
Par la fenetre ouverte bonjour le jour
Bonjour a imię dziecka Bonjour Bonjour
Bonjour a imię dziecka Bonjour Bonjour
Tłumaczenie :
Przez otwarte okno dzien dobry, dzien dobry (machamy ręką )
Dzień dobry np. Ania (podajemy dziecku rękę)
Dzień dobry np. Adam (podajemy dziecku rękę)
2. Bajeczka o czystej rączce (4 min)
Nauczyciel zakłada pacynkę ręki wita się z dziećmi po imieniu -daje im dotkać pacynkę ,prosi o podanie ręki i opowiada krótką bajkę (w większości wyrazy są już znane dzieciom z wcześniejszych piosenek lub zabaw).
Była sobie Pani Rączka ,która cały czas się bawiła
A to klaskała (nauczyciel uderza w ręce) a to pływała (nauczyciel pokazuje jak ręka pływa )
A to się kręciła w koło (nauczyciel pokazuje jak się ręka kręci)
Ale zawsze zapominała się umyć (nauczyciel pokazuje jak się myje ręce)
Pewnego ranka obudziła się rano (nauczyciel pokazuje jak ręka wstaje i się przeciąga)
I bardzo była chora ,poszła więc do lekarza, (nauczyciel pokazuje jak ręka idzie i puka)
Nauczyciel zakłada zabawkowy stetoskop (ręka wita się z lekarzem mówi słowa dzień dobry Panie doktorze cichutkim głosem) boli mnie głowa (nauczyciel pokazuje głowę ) i brzuszek (nauczyciel pokazuje brzuch)
Lekarz bada rękę i pyta (nauczyciel pokazuje jak bada rękę)
Pani Ręko czy jak Pani się bawi ,stuka, klaszcze ,ugniata to czy Pani –Pani ręko potem myje się (nauczyciel pokazuje czynności )
Ręka zawstydzona kiwa i mówi ,że nie
Droga ręko -mówi doktor ,zawsze jak się bawisz musisz się potem umyć ,żeby nie bolał Cię brzuszek ,ani główka ,będziesz już pamiętać ?
Tak!!!!! odpowiedziała Pani Ręka
3. Piosenka z pokazywaniem (4 min )
Nauczyciel prosi dzieci o powstanie śpiewa pokazuje, potem włącza muzykę i zachęca dzieci i rodziców do pokazywania
Qlaque ,qlaque petite main
Se lave se lave petite main
Tourne tourne petite main
Tape tape petite main
Klaszcz ,klaszcz mała rączko
Myj się myj się mała rączko
Obracaj się ,obracaj mała rączko
Uderzaj ,uderzaj mała rączko
4. Zabawa kreatywna (10 min)
Nauczyciel rozdaje po papierowym talerzu ,pokazuje i mówi, że będziemy rysować rękę na talerzyku i potem ją dekorować według uznania.
Dzieci wybierają sobie same kolorowy pisak .
Nauczyciel pokazuje jak odrysować rączkę dziecka ,dzieci rysują razem z rodzicami(opiekunami)
Potem wybierają sobie plastelinę i robią kulki,gniotą i przyklejają na narysowaną rączkę
Nauczyciel pokazuje jak uderzać rączką plastelinę rączką i powtarza słowa uderzać rączką.Proponuje dzieciom wymianę kolorów ciastoliny,żeby rączka była kolorowa
Robimy wspólnie dziurkę dziurkaczem i wiąże wstążeczkę i nauczyciel pokazuje jak można to przyczepić na ścianę
Nauczyciel prezentuje pracę każdego dziecka i prosi o brawa
Podpisujemy dzieło każdego dziecka i oddajemy mu.
5. Myjemy rączki (2 min)
Nauczyciel prosi dzieci aby wyjęły chusteczki polewa im rączki wodą z kubeczka i prosi aby umyły rączki i pokazały jak czyste są ręce potem wrzucają same chusteczki do przygotowanego woreczka.
6. Zabawa papierowe kule (4 min)
Nauczyciel prosi dzieci ,żeby usiadły ,na środku rozwija brystol i prosi mamę któregoś dziecka o narysowanie dużej ręki.
Następnie rozdaje dzieciom po kilka stron papieru szeleszczącego i pokazuje jak drżeć papier i robić kule duże i małe i potem rzucamy nimi do środka ręki.
Nagradza dzieci oklaskami,które rzucą.
Następnie rzucamy do siebie nawzajem.
Wrzucamy kule do worka (śmietnika).
7. Piosenka na pożegnanie na melodię Panie Janie( 3 min)
Au Revoir Do widzenia (machamy ręką na pożegnianie)
Au Revoir Do widzenia (machamy ręką na pożegnianie)
A bientot do zobaczenia wkrótce
A Bientot do zobaczenia wkrótce
On se serre la main (ściskamy sobie rączki na pożegnanie)
On se dit au voir mówimy sobie do widzeni (machamy ręką na pożegnanie)
A bientot
Wymyślasz ciekawe scenariusze zajęć?
Podziel się nimi! Prześlij do nas propozycje zajęć Twojego autorstwa- umieścimy je! :)
Komentarze
Reklama
|
||



 (1).jpg)




