Przyjaciele są wśród nas
Przyjaciele są wśród nas
Klasa: III
Liczba uczniów: 20
Czas trwania: 40 minut
Temat: Przyjaciele są wśród nas.
CELE OGÓLNE:
- poznanie istoty przyjaźni, cech prawdziwego przyjaciela
- kształtowanie umiejętności opowiadania własnymi słowami
- integracja klasy, uwrażliwienie na drugiego człowieka
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- wpisuje ulubione rzeczy do karty pracy
- opowiada treść rozdziału IV książki „Kubuś Puchatek”
- wypowiada się swobodnie na temat przyjaźni, przyjaciół
- wykonuje rysunki w karcie pracy
- podpisuje się na kartach pracy innych dzieci
- bierze udział w zabawie ruchowej
METODY: rozmowa kierowana pytaniami, metody aktywizujące,
FORMA: indywidualna, zbiorowa
POTRZEBNE MATERIAŁY:
- książka „Kubuś Puchatek” A.A. Milne,
- karty pracy (załączniki),
- obrazki zwierząt ( 5 sów, królików, niedźwiedzi, osiołków)
Scenariusz zajęć
I Część wstępna
1. Powitanie.
2. Zabawa integracyjna „To co lubię”.
Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy, na której wpisuje rzeczy, które lubi. Następnie nauczyciel zbiera karty i odczytuje, a zadaniem pozostałych uczniów jest odgadnięcie czyja to karta. Uczniowie nie zdradzają się, gdy odczytywana jest ich praca. (załącznik 1)
II Część właściwa
Uczniowie siedząc w kole opowiadają treść rozdziału, w którym Kubuś Puchatek pomaga odnaleźć Kłapouchemu zagubiony ogon.
2. Rozmowa na podstawie tekstu.
- Dlaczego Kubuś postanowił pomóc Kłapouchemu?
- Kim dla Kłapouchego jest Kubuś Puchatek?
- Co by było, gdyby Kubuś nie pomógł odnaleźć Kłapouchemu ogonka?
- Po czym poznać, że ktoś jest naszym przyjacielem?
- Co możemy zrobić, by stać się czyimś przyjacielem?
- Jakie cechy powinien posiadać prawdziwy przyjaciel?
3. Zabawa integracyjna „ Co nas łączy”.
Uczniowie otrzymują karty pracy i rysują po lewej stronie to co je charakteryzuje, następnie szukają w klasie osób, które mają cechy podobne do własnych i proszą o podpis w rubryce, gdzie znajduje się cecha dla nich wspólna. Zachęcamy uczniów, by postarali się zebrać przynajmniej cztery podpisy przy każdej z cech. (załącznik 2 )
4. Zabawa ruchowa „Odnajdźmy się”.
Nauczycielka rozdaje uczniom karteczki, na których mają zapisaną nazwę zwierzęcia. Zaznaczamy, że nie należy pokazywać innym karteczek. Takie same kartki otrzymuje 3-4 uczniów. Przykładowe zwierzęta to królik, niedźwiedź, osioł, sowa. Na znak nauczyciela uczniowie zaczynają poruszać się po klasie, wydając dźwięki charakterystyczne dla wylosowanego zwierzęcia. Dla utrudnienia mogą zamknąć oczy. Zadaniem uczniów jest połączenie się w stada.
III Zakończenie
Podziękowanie za udział w zajęciach. Pożegnanie.
Załącznik 1
|
ULUBIONY KOLOR
|
ULUBIONA PORA ROKU |
JESTEM DOBRY W |
|
ULUBIONY FILM
|
ULUBIONA POTRAWA |
CHCIAŁBYM, ŻEBY |
|
LUBIĘ KIEDY
|
ULUBIONA KSIĄŻKA |
ULUBIONY SPORT |
Załącznik 2
|
CO NAS ŁĄCZY??? (rysunki) |
PODPISY |
|
KOLOR OCZU
|
|
|
DŁUGOŚĆ STOPY |
|
|
ILOŚĆ RODZEŃSTWA |
|
|
ULUBIONE DANIE |
|
Autor: Irena Pałka
Wymyślasz ciekawe scenariusze zajęć?
Podziel się nimi! Prześlij do nas propozycje zajęć Twojego autorstwa-umieścimy je!:)
Komentarze
Reklama
|
||



 (1).jpg)




