Płatek Filipek
"PŁATEK FILIPEK"
Grupa wiekowa: 4-6 lat
Liczba uczetników: bez ograniczeń
Czas trwania: 90 min
Cele ogólne:
- Rozwijanie zainteresowania bajkami
- Rozwijanie wyobraźni dziecka
- Inspirowanie dzieci do wyrażania się poprzez ruch
- Kształtowanie poczucia rytmu
- Adaptacja do nowego otoczenia
Cele szczegółowe:
- Dziecko nawiązuje nowe znajomości
- Dziecko umie naśladować ruchem, gestem postaci
- Potrafi uważnie wysłuchać opowieści
- Umie wymienić bohaterów bajki i streścić jej główne wątki
- Rozpoznaje swoje emocje, a także emocje bohaterów opowieści
- Zgodnie współdziała w grupie
Metody: indywidualna, zespołowa / Ćwiczenia ruchowe, układanki, opowiadanie, dyskusja.
Potrzebne materiały:
- Bajka terapeutyczna „Filipek”
- Płyta Cd z muzyką
- Chusta animacyjna akson
- Szarfy w 2 kolorach
- Kartki papieru lub stare gazety
Tematyka bajki nawiązuje do nowej sytuacji, w której znalazło się dziecko (zakładając, że są to pierwsze zajęcia nowo utworzonej grupy, ale nawet jeśli tak nie jest to w tym wieku dziecko często znajduje się w nowym otoczeniu-posyłane jest do przedszkola, na zajęcia dodatkowe, a za jakiś czas do szkoły). Ma pomóc dzieciom w oswojeniu lęku przed nieznanym.
Scenariusz Warsztatow
I. Część wstępna
1. Przedstawienie się dzieciom. Słowo wstępne na temat zajęć:
Witam Was serdecznie na naszych dzisiejszych zajęciach. Cieszę się, że nas odwiedziliście i mam nadzieję, że będziecie się tu dobrze bawić. Zanim przeniesiemy się do Krainy Baśni, chciałabym, żebyście przywitali się ze sobą nawzajem.
2. Zabawa integracyjna
Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, gdy muzyka ucichnie dziecko wita się dzieckiem znajdującym się najbliżej niego poszczególnymi częściami ciała zasugerowanymi przez prowadzącego (np. łokcie witają się z łokciami, głowy witają się z głowami).
II. Część właściwa
1. Kraina Baśni
A teraz przeniesiemy się do Krainy Baśni. Czy ktoś z Was wie jak wygląda Kraina Baśni?
( zachęcanie dzieci do wypowiedzi – dopytywanie o kolory, o ulubione bajki i baśnie, jakich bohaterów możemy spotkać w tej krainie).
2. Zabawa ruchowa – podróż do Krainy Baśni.
W jaki sposób można podróżować – dzieci wymieniają: samochód, samolot, statek itp. Prowadzący proponuje czarodziejską chustę idealną do podróży do Krainy Baśni. Procedura uruchomienia pojazdu:
- odkurzenie pokrywy (dzieci potrząsają chustą tuż przy ziemi)
- podnoszenie porywy (dzieci powoli podnoszą chustę wysoko nad głowami)
- sprawdzenie czy wszyscy są na pokładzie (dzieci obserwują buzie innych pod chustą i nad chustą)
- odkręcenie pokrywy (dzieci obracają chustę trzymając ją nad głowami w prawą lub lewą stronę)
- startowanie (dzieci falują chustą powoli tak by uzyskać chustą efekt balonu)
- lot (kiedy chusta jest na dole na znak prowadzącego wszyscy wskakują na rozłożoną chustę)
3. Zabawa ruchowa „Chodzimy jak…”
I oto jesteśmy w Krainie Baśni i widzimy bohaterów znanych nam bajek (dzieci naśladują sposobem chodzenia i zachowania bohaterów bajek wymienianych przez prowadzącego).
Dzieci chodzą na około chusty jak:
-Jaś i Małgosia błądzący po lesie,
-siedmiu krasnoludków maszerujących do ciężkiej pracy,
-jak postaci wymienione wcześniej przez dzieci.
Dzieci ponownie siadają na chuście (można nawiązać w rozmowie do zimy, zapytać dzieci jaka pora roku się zbliża i jak wygląda zima). Wprowadzenie do bajki – Opowiem Wam historię małego płatka śniegu – Filipka, który pierwszy raz spada na Ziemię. Posłuchajcie uważnie, bo chciałabym, żebyście później opowiedzieli mi o tym Filipku.
4. Opowieść o Płatku Filipku.
Po zakończeniu pytamy dzieci o bohaterów, którzy pojawili się w tym opowiadaniu. Dopytujemy co przydarzyło się Filipkowi, dlaczego na początku historii nie cieszył się, że spada na Ziemię- w nieznane miejsce; dzięki czemu później zmienił zdanie – koncentracja na uczuciach bohatera. Akcentowanie przesłania opowieści – że wszyscy muszą stawiać czoła nowym sytuacjom, nowym miejscom, ale że to może być bardzo ciekawa przygoda, można poznać nowe osoby i świetnie się razem bawić. Nawiązywanie do takich sytuacji z życie przedszkolaków – nowa grupa w przedszkolu, nowe zajęcia dodatkowe lub nowe znajomości i zadania na wakacjach.
5.Zabawa taneczno-pantomimiczna. Dzieci tańczą jak spadające płatki śniegu. Na hasło prowadzącego „sopel lodu” dzieci zastygają w aktualnej pozie.
6. Mecz na śnieżne kule
Za pomocą szarf Dzieci zostają podzielone na 2 drużyny. Każda z grup dostaje taką samą ilość kartek papieru lub starych gazet, które po zgnieceniu będą śnieżnymi kulami. Drużyny stają naprzeciwko siebie, oddzielone chustą animacyjną jak „linią” lub „murkiem”. Zadaniem dzieci jest w trakcie gdy gra muzyka przerzucanie wszystkich papierowych kul na pole drużyny przeciwnej. W chwili gdy muzyka się kończy wygrywa drużyna która ma mniej papierowych kul na swoim polu. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
8. Prawdziwa śnieżna burza
Dzieci stają w kręgu i trzymają chustę za uchwyty. Wybrana osoba wrzuca naraz wszystkie papierowe kule do chusty a dzieci :
* Delikatnie falują chustą tak by nie spadła żadna ze śnieżnych kul (spokojne opady śniegu).
*Podrzucają dynamicznie wszystkie papierowa kule tak by wyrzucić je poza chustę (burza śnieżna).
A następnie zbierają wszystkie papierowe kule na chustę, którą niczym worek prowadzący związuje za pomocą jednej szarfy.
Dzieci siadają w kręgu na dywanie.
III. Część końcowa.
1. Powrót z Krainy Baśni. Przypomnienie przesłania bajki i zachęcanie do stosowania go w realnym życiu.
2. Dzieci za pomocą miny mają pokazać jak się czuły i bawiły na dzisiejszych zajęciach
3. Dzieci są poproszone o dokończenie zdania – „Dzisiaj najbardziej podobało mi się….”
4. Podziękowanie dzieciom za wspólnie spędzony czas, za realizację zadań i zaproszenie na kolejne spotkanie.
Treść bajki dostępna jest tutaj>>
Wymyślasz ciekawe scenariusze zajęć?
Podziel się nimi! Prześlij do nas propozycję zajęć Twojego autorstwa - umieścimy je!:)
Komentarze
Reklama
|
||








